Yabancı Dilde Film Oscar Aday Adayları


Nuri Bilge Ceylan‘ın Cannes‘daki katman katman süregelen göreceli başarısından sonra Oscar alma şansı ciddi şekilde dillendirilmeye başlandı. Son olarak Cannes Film Festivali‘nde Dardenne kardeşlerin Le Gamin Au Velo filmiyle beraber Jüri Özel Ödülü‘nü paylaşan Ceylan, Bir Zamanlar Anadolu‘da ile kuşkusuz kariyerinin zirvesine ulaşmış durumda. Önceki filmlerine nazaran radikal yeniliklere bir hayli göz kırpan yönetmen, 157 dakikalık destansı bir film ortaya koymayı başarmış durumda. Nitekim; Türkiye’nin uluslararası alanda en çok tanınan ve saygı duyulan yönetmeni olan Ceylan, kendisi hakkında söylenen ve artık klişe haline gelmiş olan “fotoğraflardan film oluşturuyor, çok sıkıcı, anlamsız” söylemlerine de beyazperdeden tokat gibi bir cevap verdi. Öyle ki; film gerek Cannes’da, gerekse katıldığı diğer uluslararası festivallerden övgüye boğulurken ülkemizde de bir hayli beğenilmiş durumda (Hıncal Uluç hariç.) Kabul etmek gerekir ki Ceylan, ülke standartlarının çok çok üstünde bir film yaparak, hem kendi çıtasını yükseltti hem de diğer Türk yönetmenlerin -kendi potansiyellerini gözden geçirmesine aleni bir şekilde ortam hazırladı.

Durum böyleyken Nuri Bilge Ceylan ve Bal ile Semih Kaplanoğlu‘nun başarısının ardından hele de böyle bir film mevzu bahis iken Oscar düşüncesi ciddi şekilde sağlam temellere dayanılarak dışa vuruluyor. Akademiye başvuru için gönderilen aday adaylarına bakacak olursak Bir Zamanlar Anadolu’nun 9 filmlik listeye kesinlikle kalacağı düşüncesindeyim. Ve bundan sonrası çok daha kolay. 9 filmlik listeden Oscar için yarışacak 5 film seçileceği zaman çok daha kesin konuşulabilir fakat, fikrimce bu kez Nuri Bilge Ceylan, büyük ödüle kadar uzanacak.

Bir Zamanlar Anadolu‘danın rakipleri arasında ise ağır toplar mevcut. Bunları; İran‘ın bu yılki Berlinale fatihi Jodaeiye Nader az Simin, Bela Tarr‘ın başyapıtı A Torinoi Lo, Almanya’nın adayı Pina, Kaurismaki ustanın son filmi Le Havre, Pa Negre, Çin‘den The Flowers Of War ve sürpriz olarak beklediğim Rundskop. Son yıllarda üst üste son 5’e kalan adayları ile İsrail de Hearat Shulayim ile listeye girebilecek düzeyde. Nitekim Joseph Cedar‘ın 2007’de Beaufort ile adaylık alması bu yıl için listeye girmek açısından onun için bir avantaj olabilir, tabii filmin başarılı olduğu söylentileri en büyük etken olacaktır. Pina‘nın 9 filmlik listeye büyük ihtimalle gireceğini düşünsem de akademinin böyle şenlikli bir filmi seçebileceğini pek düşünmüyorum açıkcası. Aynı durum Çin’in adayı için de geçerli.

Agniezka Holland‘ın Europa Europa ile aldığı adaylıktan sonra şimdi de In Darkness filmi ise listeye göz kırpan önemli filmlerden biri gibi gözükürken; Where Do We Go Now?, Terraferma ve Bosna katliamını konu alan Belvedere‘nin de liste için yan adaylar olabilme olasılığı azımsanmayacak derecede gözüküyor. Tüm bu filmleri saymama rağmen hâlâ Bir Zamanlar Anadolu‘danın hissikablelvûku derecesinde büyük ödül için şanslı olduğunu düşünüyorum. 9 filmlik liste açıklandığında ve sonrasında final seçimlerini görmekle beraber daha net konuşulabilir, fakat şu an için durum böyle.

Reklamlar

17 Eki 2011 tarihinde Sinema, Sinema Haberleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: