!f’in Keş!f Yarışması’nı Le Quattro Volte Kazandı!


!f İstanbul 10. AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin Keş!f ödülü bu yıl “Le Quattro Volte / Dört Defa” filmi ile İtalyan yönetmen Michelangelo Frammartino’ya verildi.

Tanınan yönetmen Hüseyin Karabey’in başkanlığındaki jüri, Macar yönetmen Benedek Fliegauf, Hollandalı sinema ve sanat tarihçisi Erwin Houtenbrink, Van Hoy / Knudsen Prodüksiyon şirketinin kurucularından Lars Knudsen ve İngiliz bağımsız prodüksiyon şirketi Film and Music Entertainment’ın kurucusu Mike Downey’den oluştu.

“En İlham Veren Yönetmen” ödülünü alan Frammartino böylece 15.000 dolarlık para ödülünün de sahibi oldu.

Jüri ayrıca Danimarka filmi “R” ve yönetmenleri Michael Noer & Tobias Lindholm’a ise özel mansiyon ödülü verdi.

Jüri yaptığı açıklamada “Bu yıl seçkide yer alan filmlerin kalitesi oldukça yüksekti. Bu nedenle jüri iki filmi ödüllendirmeye karar verdi. Özel mansiyon ödülü ham ve şiddetli gerçekçiliğin ikna edici oyunculuklarla desteklendiği R filmine verilmiştir. Büyük ödül ise benzersiz, yumuşak ve saf bir masaldan oluşan şiirsel sinema anlayışı ve her şeyin birbiriyle olan kozmik bağlantısını anlatan hikayesiyle bizleri etkileyen bir sinemacıya verildi. Kırsal kesimin günlük varoluşuna dair bir belge niteliğinde olan ve her şeyin dünyadan doğduğunu büyülü ve ruhani bir dille anlatan Le Quattro Volte / Dört Defa filmi ve yönetmeni Michelangelo Frammartino oybirliğiyle En İlham Veren Yönetmen seçildi,” dedi.

SİYAD da “Le Quattro Volte / Dört Defa“ Dedi

Festivalde “Le Quattro Volte / Dört Defa” filmi aynı zamanda SİYAD jürisi tarafından verilen “SİYAD Özel Ödülü”nü de aldı. SİYAD jürisi yaptığı açıklamada Doğum ve ölüm arasındaki hayat döngüsünü, insanı merkeze yerleştirerek değil, yaşamın diğer öğeleriyle doğal bir akış halinde resmettiği; küçük bir İtalyan köyü üzerinden yaşamın tüm duygu ve evrelerini yakalayabildiği; belgeselvari bir yaklaşımla yola çıkıp çok titizlikle tasarlanmış bir yapıya ulaştığı için SİYAD jürisi olarak “Le Quattro Volte” filmini ödüle değer bulduk” dedi.

Danimarka’da Birçok Türk Var Ama Buraya Gelince Önyargılarım Yok Oldu

27 Şubat Pazar akşamı The Hall’da yapılan ödül töreninde özel mansiyon ödülünü almak için sahneye çıkan R filminin oyuncularından Roland Muller filmin geçtiği hapishanede 4-5 yıl geçirdiğini ve şimdi geçmişini saklamak yerine o geçmiş sayesinde ayakta durduğunu söyledi.

İstanbul’u ve festival ortamını çok beğendiğini söyleyen oyuncu, önceden Türklere karşı ön yargılı olduğunu ancak buraya gelince bütün önyargılarının yok olduğunu söyledi. Buradaki deneyimi sonucunda Türkiye’nin AB’ye girmesini yürekten istemeye başladığını söyleyen Muller  “Orada Türkiye gibi bir ülkeye ihtiyacımız var. Dünyaya beraber yaşayabileceğimizi göstermek için. Film de müslüman ve hristiyanların hapishanedeki çatışmaları üzerine. Bunu kalpten hissettiğimiz için çok mutluyum. Çok onurlandım.

Çifte ödüllü Le Quattro Volte / Dört Defa Türkiye’de dağıtımcı arıyor!

Büyük ödülü yönetmeni adına alan yapımcı Marta Donzelli, “Geçen yıl çekilen çok iyi filmler vardı yarışmada. !f İstanbul harika bir festival ve gerçekten bağımsız filmler gösteriyor. Çok büyük bir onur. Ama film pek çok ülkede gösterilmesine rağmen Türkiye’de henüz dağıtımcı bulamadı. Umarım bu vesile olur.” dedi.

!f İstanbul Türkiye’den Kısalar 2011 izleyici ödülü Erol Mintaş’ın oldu

Cinebonus Gmall Maçka sinemalarındaki gösterimler sırasında gerçekleştirilen ve 216 gecerli oyun kullanıldığı !f İstanbul Türkiye’den Kısalar 2011 izleyici oylamasi sonucunda “26-45” seçkisinde gösterilen Erol Mintaş’ın “Berf” (Kar / Snow) isimli kısası 85,6666 puanla birinci, yine  “26-45” seçkisinde gösterilen Mehmet Emrah Erkanı’nın “Herkesin Bir Şansı Daha Olmalı” (Everybody Should Have A Second Chance) isimli kısası 85,3333 puanla ikinci, Saniyede 24 Gündüz Düşü (24 Day-Dreams Per Second) seçkisinde gösterilen M:Cem Tüfekçi’nin “Nolya” (Nolya) isimli kısası 85,1923 puanla üçüncü oldu.

28 Şub 2011 tarihinde Sinema Haberleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: