Io Sono L’amore / I Am Love


I Am Love, orijinal adıyla Io Sono L’amore; İtalyan yönetmen Luca Guadagnino’nun son filmi. Daha önce Melissa P.’nin anlatıldığı aynı adlı filmiyle tanınan yönetmen filmde senaryoyu da üstleniyor. Golden Globe’da”En İyi Yabancı Film” adaylığı da bulunan I Am Love, Federico Fellini‘nin, Roberto Rossellini‘nin günümüze miras bıraktığı İtalyan neoralizm akımının etkileriyle bezenmiş dupduru, çarpıcı ve şiirsel bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Milan’ın ileri gelenlerinden olan Recchi ailesi için her şey, sahip oldukları şirketin hisselerini Tancredi ve oğlu Eduordo Jr. arasında bölüşme kararıyla başlar. Eduordo‘nun aslında başka planları vardır, yetenekli bir şef olan Antonio ile birlikte bir restoran açmayı düşünmektedir. Tancredi‘nin eşi ve Eduordo‘nun annesi Emma‘nın hayatı dolaylı olarak bu kararla değişir. Bir Rus göçmeni olan ve İtalya’daki yaşama uyum sağlamaya çalışan Emma‘nın tüm düzeni, Antonio‘ya aşık olması ile bozulur. Bu tutkulu aşk hikayesi, tüm ailenin dengelerini alt üst edecektir.

Marksizmin sınıfsal bakış açısının en belirgin hissedildiği topraklar olan İtalya’da aristokrat bir ailenin ataerkil sistemini merkezine alıp, herşeyin, her sistemin ve düzenin bir gün elbet yıkıma doğru ilerleyeceğine atıflarda bulunarak ilerlemesi, yönetmenin benimsediği akımın gerekliliklerinden biri olan “şairane gerçekçilik” ile eşdeğer düzeyde sinematografik seçimler yapması, sanat ile iç içe olan Milano’nun estetiğini kurgusuna yansıtması, San Remo’nun doğal güzelliğini kadının duygusal etkileşimlerine entegre etmesi film için düzülecek methiyelerin başlıca konuları.

Henüz filmin açılışında kamerayı iç mekandan çıkarıp siyah beyaz görüntülerle bizi gözlemlemeye iten film, bu gözlem ve empati etkisini sürdürülebilir seviyeye çekerek ilerliyor. Kusursuz bir masada, düzen, intizam ve burjuvazi diyalog ve hareketlerle en iyi şekilde eldeki anın gerçeğini yakalayan film ilk evresinde “düzen” kavramına geniş bir perspektifte bakıyor. Üstelik bunu Milano’nun mimarisi, merdivenler, iniş-çıkış, alt-üst sınıf ve tıpkı Aki Kaurismaki‘nin kibritçi kızı kendine has mizacıyla ele aldığı eseri Tulitikkutehtaan tyttö‘da yaptığı gibi “fabrika” metaforlarıyla destekliyor.

Bu ataerkil düzende isyanın ve herşeyin değişmeye yüz tutabileceğinin etkilerini önce ailenin küçük kızının eşcinsel yaklaşımı ve daha sonra ailenin varislerinden büyük oğul Edo‘nun kapitalist düzende gelenekçi ailesinin mirasını devam ettiremiyor oluşuyla açıklayan yönetmen, Rusya’dan gelip aileye ayak uyduran ve ailenin hepsinden daha İtalyan olan Emma‘nın giderek büyüyen yalnızlığının arefesinde kendine ve kadın fıtratında önemli bir yer olarak “doğa-aşk” konsensüsüne dönüşüyle filmin aslolan çarpıcılığını ortaya koyuyor.

Filmde sık sık meydana gelen ani sahne değişimlerinde araya katılan anlamsız seks sahnesi; herşeyin, bilahare geleneklerin bile değişebildiği günümüzde bunun sadece hayatın bir parçası olduğunu ve “an” gerçekçiliğine uygun düştüğüne işaret. Bir diğer alt metin olarak yemek; Ferzan Özpetek‘in bize alıştırdığı yemek-aile ve ilişki bağı üçlüsünün bu toprakların insanın doğasına kattığı bir diğer geleneksel çağrışım olduğunu açıklıyor. Tilda Swinton‘un o sakin, dupduru ve androjen ruhu; filme, tüm sinematografik, görsel ve şiirsel mizanseninin yanında apayrı bir etki yapıyor. Ve belki de defalarca izlenmesi elzem olan finaliyle I Am Love; tüm bu şiirsel anlatımı tavan yaptırıyor.

Dışarıdan bakıldığında klasik bir kurguya kurban gidebilecekken, izleyiciyi duygusal ve sanatsal bir sentezlemeye iten I Am Love; çok örneğini göremediğimiz güzellikte bir yapım.

Reklamlar

19 Oca 2011 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

  1. Geri bildirim: Womb « izlandik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: