Easy A


İlk ciddi işini geçen yıl Fired Up! ile yapan yönetmen Will Gluck, bu yıl da Easy A ile izleyenlerin karşısında. Başrollerinde Superbad ve Zombieland gibi kalburüstü komedilerde boy gösterip, iyi de işler çıkaran Emma Stone ile, Gossip Girl oyuncularından Penn Badgley yer alıyor. Yan rolde ise Stanley Tucci ismini görmek de mümkün.

Olive (Emma Stone), okulda çok göz önünde olamamaktan yakınan bir liselidir. Söylediği bir yalanın nelere mal olduğunu arka sesten kendini tanıttıktan sonra anlatan Olive, ilerleyen dakikalarda filmin seyrini de tek başına değiştiren karakter olacaktır. En yakın arkadaşı Rhionna ve garip ailesiyle kampa gitmemek için randevusu olduğunu söylemek zorunda kalır. Tam bir entrika kızı görünümündeki Rhi, Olive’in ağzından zorla haftasonunda aslında hiç gerçekleşmemiş olan randevusunda bekaretini kaybettiğini kendi kendine gelin güvey olma modunda alır. Ama bir problemleri vardır. Okulun bir diğer fettan görünümündeki üstelik dindar olan kızı Marianne onları duyar ve tüm bu dedikoduyu okula yayar.

Bundan sonrası Olive için tam bir kabus şekline dönüşür. İşin garibi içine düştüğü bu durumdan kendisi de rahatsız olmaz. Çünkü bu onu okulun en gözde kızı yapar. Okuldaki herkesin davranışlarına istinaden; filmde çokca sözü edilen The Scarlet Letter‘ın Hester rolüne bürünür. Öyle ki göğsüne, Hester’a yapılan gibi “A” harfini de yerleştirir. Olive bunu ilk başta kendi lehine düşünmüştür, fakat sonra işler çığırından çıkar. Olive artık herkesin fahişe gözüyle baktığı, nefret edilen birine dönüşür. Olive çark eder, olaylar gelişir..

Emma Stone torpilli izlediğim Easy A, buram buram hollywood teenager komedisi görünümündeydi. Uzunca bir süre de bu seyirde işlediğini söylemek yanlış olmaz sanırım. Fakat daha sonra hafif hafif baş gösteren bazı gülümsetici nüanslar, filmi o iğrenç ve izlendiği için koca bir zaman kaybı kategorisine giren gençlik komedilerinden birazcık ayrı tutmayı başarıyor. Değişik ama hiçbir artısı olmayan senaryonun yanında, özellikle 80 yılları komedilerine (John Hughes’a bile!) saygılı bir şekilde göndermeler yaparak ortalama hale gelen film; Emma Stone’a Golden Globe adaylığı da getiren iyi oyunculuğuyla hiç değilse “eh!” dedirtiyor.

Reklamlar

03 Oca 2011 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: