TÜRVAK Müzesi Açıldı!


İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın destekleriyle Türk sinema ve televizyon sektörlerinde 53 yıl boyunca her zaman gerçekleştirdiği “ilk”lerle adını duyuran Türker İnanoğlu’nun, 2001 yılında kurmuş olduğu Türvak Sinema, Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı, Beyoğlu’na taşındı.

Bugün arşivinde, 1000’nin üzerinde cihaz, 4.200 adet çeşitli Türk filmlerinin kopyaları, 6000’in üzerinde yerli film afişi, 10.000’in üzerinde sinema-tiyatro lobi ve fotoğrafları, 12.000 saatin üzerinde TV programları ve TV dizilerinin bulunduğu ve Ulvi Uraz Kitaplığı dahilinde 45.000 ciltlik dermeye sahip dev bir kütüphaneye de sahip olan Türvak Sinema, Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı, 2 Ocak Pazar günü kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

Türvak Sinema, Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı, Türk Sineması’nın geçmişine ait belge, bilgi, fotoğraf, afiş, cihaz ve filmleri bir müze ve kitaplık çatısı altında toplayarak bu muhteşem arşivi gelecek nesillere aktarmak amacıyla Türker İnanoğlu tarafından ‘Türkiye’nin ilk ve tek sinema müzesi’ olarak 2001 yılında Kavacık’ta kurulmuştu.

Türker İnanoğlu öncülüğünde, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kültürel Miras ve Müzeler Direktörlüğü çalışmaları kapsamında, Beyoğlu Belediye Başkanlığının destekleriyle Beyoğlu Galatasaray’daki yeni adresine taşınan Müze’nin çalışmalarına 2009 yılında başlandı.

2010 yılının Ağustos ayından restorasyon çalışmaları tamamlanan yeni müze binasının giriş katı sergi alanı, birinci katı sinema müzesi, ikinci katı sinema ve TV müzesi, üçüncü katı tiyatro müzesi, dördüncü katı Ulvi Uraz kitaplığı olarak düzenlendi. Ayrıca müzenin giriş ve teras katlarında iki cafe de yer alıyor.

En kısa zamanda gidip görmek dileğiyle :)

31 Ara 2010 tarihinde Etkinlik, Sinema Haberleri içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. Bir şey diyeceğim ama gülme lan.

    Ben bunun haberini izledim tv’de. Tanıtıyorlardı.

    İzlerken ağladım la :S Neden ben de bilmiyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: