You Again


Andy Fickman‘ın yönettiği, vasatı aşamayan romantik komedilerin overrated oyuncusu Kristen Bell, Jamie Lee Curtis, Sigourney Weaver ve Odette Yustman‘ın başrollerde boy gösterdiği You Again, izleyici için 105 dakikalık uzun metraj bir işkence. Normal bir Hollywood komedisi için yeterli kadroya sahip olmasına rağmen daha çok ortaya koyamadıklarıyla göze batan, göz boyamaya yönelik bir film olmaktan öteye geçemiyor.

İçinde lise ve çekişme anahtar kelimelerinin yer aldığı bir Hollywood komedisi için senaryoyu ve içinde barındırdığı klişeleri tahmin etmek artık ortalama film izleyen izleyici için bile çok kolay. Lise varsa ponpon kız takımı vardır, birkaç kötü kız vardır, popüler bir erkek vardır, basketbol müsabakası ve işin içine de çekişme, kıskançlık girmişse Ugly Betty tarzı hanım kızımız da senaryoya dahildir. Popüler ve bir o kadar da kötü kız, mütevazı ve saf Ugly Betty’mizin okul hayatını her yönden mahveder. Ve elbette mütevazı kızımıza arka çıkan birileri olmakla beraber lisedeki bu anılar hayatının ilerleyen dönemlerinde tekrar hatırlamak üzere beynine kazınmıştır.

İşte You Again, tam olarak böyle bir senaryonun ürünü. Filmin hemen başında lise hayatında gözlüklü, sivilceli ve diğer kötü kızlar tarafından rezil rüsva edilen saf kız Marni (Kristen Bell), kendi sesiyle yaşadıklarını yıllar sonra güzel ve alımlı bir hale gelikten sonra (olmazsa olmaz!) bir Halkla İlişkiler müdüresi olarak çalışanlarına anlatır. Tam da bu sırada işinde terfi alır ve bu güzel gelişmeyi ailesiyle kutlamak üzere evine dönmeye karar vermişken uçakta abisinin evleneceğini ve bu kızın da (bilin bakalım kim?) lisede hayatını mahveden JJ lakaplı Joanna olduğunu öğrenir. Evet, muhteşem metafor burada gerçekleşir ve film ismiyle müstesna bir şekilde ilerlemeye devam eder.

Çekişme dedik. Burdan sonrası da tabii ki bellidir. Marni, başta abisi olmak üzere ailesine Joanna‘nın gerçek yüzünü göstermek için her yolu denemeye başlar. Fakat o lisedeki kötü, kaprisli ve adeta bir kibir abidesi Joanna‘nın ailesine karşı Rahibe Teresa rolünü oynadığını görür. Üstelik Marni‘yi ve ona yaptıklarını da hatırlamamazlıktan gelir. Bu elbetteki Marni‘yi intikam alma yolunda hayli hırslandırır. Joanna ve Marni‘nin abisi tam da evlenme arefesindeyken Joanna‘nın halası Romana çıkagelir. Durun! o da ne ? Tıpkı Joanna ve Marni gibi Romana (Sigourney Weaver) ve Marni’nin annesi Gail (Jamie Lee Curtis)‘in de lisede birbirlerini çekemeyen iki kız olduğu ortaya çıkar. Böylece film; kendisi için çok büyük gördüğü ama basit olmaktan daha işlevsel olamayan mottosunu burada yapar. Evet, Joanna ve Marni‘nin arasındaki ilişki ailelerini de kapsayan paralel bir ilişki olup çıkar. Ve bu paralel ilişki asıl filmin sonunda daha da filizlenir. Bu da filmin kötü sürprizi olsun ?

Bundan sonrası da tipik birer çocuk çatışmalarına benzer sahnelerin ardı ardına sıralanması şeklinde devam eder. Tahmin etmek hiç de zor değil. Çok kötü çizilmiş karakterler mi, rezil rüsva ve artık kalıplaşmış komedi senaryosunun mu yoksa sahnelerin orasından burasından akan “haydi bir komedi yapalım da kimse gülmesin” ironisinin mi daha kötü olduğuna karar vermek çok zor. İzledikten sonra -eğer dayanabilirseniz- film için “You Again” değil de “Don’t Again” demeniz yüksek ihtimal dahilinde.

Reklamlar

25 Kas 2010 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. siz böyle filmlere tenezzül diyor muydunuz,yoksa nazarlık mı?

  2. istisna :)
    yazmam gerekiyordu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: