Nicotina


Nicotina, 2003 Arjantin – Meksika – İspanya ortak yapımı Hugo Rodiguez‘in yönetimindeki muzip ve beklenmedik bağlantılar eşliğinde ilerleyen bol sigara içeren bir yapım. Yapısındaki stilize dağınık ve yaratılmaya çalışılan tekinsiz ortam -ne kadar başarılı olduğu tartışılır- izleyiciyi bir Amores Perros olmaya çalışan kara film örneğiyle daha karşı karşıya bırakıyor.

Y Tu Mama Tambien‘in iki seks çılgını gencinden biri olan Diego Luna, sevimli bir hackerı canlandırıyor. Obsesif bir aşık olan Lolo, komşusu Andrea’nın evinde kurduğu düzenekle ona olan takıntısını her yönden destekler şekilde hareket eder. Filmde çokca üzerinde münakaşa edilen tesadüf gerçeği Lolo için de cereyan eder ve mekanizma bir akrep tarafından ters düz edilir. Şansı yaver giden Lolo bir şekilde bu beklenmedik gelişmeyi atlatır fakat bir başka beklenmedik gelişme yine başına bela olur. 20 karat elmas karşılığında İsviçre bankalarının hesaplarını Rus mafyasına satmak üzere gerçekleştirilen anlaşmanın detaylarıyla açılan film; zincirleme reaksiyonlarla, giderek artan rastlantıların da desteğiyle aksiyon evresini bir hayli güzel şekilde başlatır.

Basit gibi gözüken olaylar adeta bir domino düzeneğinin yıkılması misali bambaşka mecralara yöneltiyor filmi. Meksika’daki bir hamamböceği nasıl olur da Rus ekonomisine etki eder? Kılı kırk yapan bir berber karısının psikolojisi nasıl olur da bir böbrek deşen ve içinde elmas arayan düzeyde psikopatlaşır? soruları izleyicinin beyninde akıl almaz şaşkınlıkta peyda olurken olayların karakterlerin hayatları üzerindeki değişimleri bir bir işleniyor. Bunları yaparken asla bir karakter üzerine yoğunlaşma olmaz. Bir karakterin mottosu yapılmaz ve yapılmadığı gibi izleyicinin herhangi bir karaktere yakınlaşmasını engelleyen ufak nüanslar filmin izlenebilirliğine sağlam bir katkı yapıyor.

Ek olarak başta da söylediğim gibi yaratılmaya çalışılan tekinsiz ortam konusunda pek de başarılı olunduğu söylenemez. Kara mizahi durumlar ile oyuncuların bu durumlara uyum sağlaması arasındaki dengesizlik, ne yazık ki muzip ve eğlenceli olarak süregelen filmi düz bir kara mizah filmi yapıp çıkarıyor. Öyle ki melodramik olarak ortaya atılmaya çalışılan öğeler ve soundtrackin tatlı oluşu bile bu durumu kurtarır düzeyde değil.

Eğlenceli gözüken bir film için beklenti güzel vakit geçirmek ise Nicotina, bu beklentiyi karşılayan bir film. Kalburüstü gangster filmlerin kalitesini aramanın yanlış olması bir yana, filmden bir “Snatch” , “Lock, Stock And Two Smocking Barrels” olmasını beklemek de yanlış olacaktır.

Reklamlar

25 Kas 2010 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: