Gamle mænd i nye bilerI Kina spiser de hundenin kardeş filmi [devamı niteliğinde] olan Gamle mænd i nye biler; ilk filmde olduğu gibi yine Andres Thomas Jensen ve Lasse Spang Olsen‘in elinden çıkma. Başrollerde yine ilk filmdeki gibi Kim Bodnia, Nikolaj Lee Kaas ve Tomas Villum Jensen yer alıyor.

Hapisten çıkan Harald, üvey babasının ölüm döşeğinde ve sürpriz olarak da bir üvey kardeşinin olduğunu öğrenir. Babasının son isteği oğlunu görmektir. Oğlu ise hapistedir. Harald ise hem babasının son isteğini yerine getirmek ister hem de onu hastalıktan kurtarmak ister. Bunun için de 2.5 milyon kron bulup onu Ekvator’a göndermek zorunda. Bir taraftan da Vuk‘un akrabalarına olan borcu başına beladır. İş başa düşer ve Harald ile birlikte saz arkadaşları Peter, Martin, Vuk ve sonradan üvey kardeş Ludvig Modern Zamanın Robin Hood‘ları rolüne bürünür.

Devam niteliğindeki filmlerin iskandinavya sinemasında çok eşine rastlamıyoruz. Olanlar da seri filmlerin heyecan yitirici dezavantajlarına pek uğramıyor (bkz. Millenium Serisi). Gamle mænd i nye biler de ilk filmden gelen eğlenceli yapısını bozmamış olsa da zaman zaman kurgunun duraksamasıyla sekteye uğramaktan kurtulamıyor. Bunda bazı gereksiz sahnelerin olması ve o sahnelerin hayli uzatılması baş faktör. İlk filmdeki hümanist alt metnini çok da hissettiremiyor oluşu da eksi olarak sayılabilir.

Fakat film; vaad ettiği eğlenceli yapısını zaman zaman kıl payı korumayı başarsa da genel yapısı itibariyle çok da çizgisini aşmıyor. Andres Thomas Jensen gibi bir dahinin aralara çok güzel serpiştirdiği nüanslar bazı anlar mizahın kat ve kat artmasını sağlıyor. Sonuç olarak Gamle mænd i nye biler; izlendiği için pek de pişman olunmayacak bir yapım. İyi seyirler.

05 Eki 2010 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: