17. Altın Koza Film Festivali Ödülleri


Semih Kaplanoğlu‘nun filmi ‘Bal’, 17. Adana Altın Koza Film Festivali‘nde En İyi Film ödülünü aldı. ‘Kavşak’ ve ‘Beş Şehir’ ise dörder ödül alarak Adana’nın bu yılki gözde filmleri oldu.

Türkiye’nin yabancı film dalında Oscar aday adayı seçilen ‘Bal’, 17. Adana Altın Koza Film Festivali’nde 250 bin liralık büyük ödül Altın Koza’nın sahibi oldu. Semih Kaplanoğlu’nun yönettiği film, aynı zamanda sinema yazarlarından oluşan SİYAD jürisi tarafından da ulusal yarışmadaki en iyi film seçildi.

Işıl Özgentürk başkanlığında, oyuncular Fikret Kuşkan, Görkem Yeltan, Buket Uzuner, görüntü yönetmeni Erdal Kahraman, besteci Selim Atakan ve Radikal Gazetesi Kültür Sanat editörlerinden Erkan Aktuğ’dan oluşan jüri, ‘Bal’ın küçük oyuncusu Bora Altaş’a da jüri özel çocuk oyuncu ödülü verilmesini kararlaştırdı. Ekim ayında yapılacak Antalya Altın Portakal’ın ulusal yarışma bölümüne seçilen ‘Bal’ın, Altın Koza’da büyük ödül kazandığı için şartname gereği Altın Portakal’dan çekilmesi gerekiyor.

Altın Koza’nın diğer galipleri ise Adana’dan dörder ödülle ayrılan Selim Demirdelen’in yönettiği ‘Kavşak’ ile Onur Ünlü’nün ‘Beş Şehir’i oldu. ‘Kavşak’la Selim Demirdelen en iyi yönetmen ödülünü Levent Semerci’yle (Nefes), Sezin Akbaşoğulları da en iyi kadın oyuncu ödülünü Nergis Öztürk’le (Kıskanmak) paylaştı.

Yarışmadaki gösterime girmemiş tek film olan ‘Kavşak’, Umut Kurt’a umut veren genç erkek oyuncu Selim Demirdelen’e en iyi müzik ödülünü kazandırdı. Onur Ünlü’ye en iyi senaryo ödülü kazandıran ‘Beş Şehir’, oyunculuk ödüllerini de deyim yerindeyse silip süpürdü.

Atıl İnaç’ın yönettiği film, ‘Büyük Oyun’un başrolündeki Suzan Genç Umut Veren Genç Kadın Oyuncu’ ödülünü kazanırken 50 bin liralık Yılmaz Güney Ödülü kaçak göçmen sorununa eğilen Nesli Çölgeçen’in yönettiği ‘Denizden Gelen’e verildi.

50 bin lira parasal karşılığı olan Halk Jürisi Ödülü de Levent Semerci’nin yönettiği ‘Nefes’e gitti. Görüntü yönetmeni ödülü ‘Kıskanmak’la Emre Erkmen’in olurken sanat yönetmenliği ödülü Soner Caner (Nefes) ile Nilüfer Çamur Giritlioğlu (Kıskanmak) arasında paylaştırıldı.

Reklamlar

26 Eyl 2010 tarihinde Sinema Haberleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 4 Yorum.

 1. kavşak’ı iyi izleyin.çok yaratıcı!bunun hemen peşine yıllar önce yapılmış olan !paramparça aşklar ve köpekler’i izleyin:) sonrada hırsız vaaaaar diye bağırın…
  müzikleri ise ‘geleceğe dönüş’ seri filminin müziğinin sonu arabesk notalarla bitirilmiş halidir!!!
  peki bu neyin ödülüdür???
  jüri neye göre değerlendirdi?
  bunca film izlemiş olan sevgili jüri paramparça aşklar ve köpekler gibi çok ses getiren haaarika filmi izlememiş mi?
  tebrikler

 2. Jürinin en iyi film seçtiği film “kavşak” mı? yoksa “paramparça aşklar ve köpekler” ödüle adaydı da o mu aldı ödülü? tartışılacak olan iki filmin birbirine bu kadar benzemesi olsa ya keşke.. müzikler uzun zaman öncesinden hatırladığımız “Back to The Future” ın müzikleri ile maalesef aşırı benzemekte. Müzisyenin taklit etmek için iyi bir model seçtiğine sevindim. Umalımda değerli jüri üyeleri bir daha ki sefere bu kadar dikkatsiz olmasın, ya da illa verecekse ödülü bu kadar açık seçik olmasın.

 3. Kavşak’ı izledim. Hakkında yazar mıyım bilmiyorum ama beklentilerimin çok çok altında karşılık buldum. Verilen 4 ödülü de ben bir yere sığdıramadım açıkcası. Kabuğunu aşamayan bir senaryo ve aceleye getirilmişlik hissi veren olaylar bütünü. tamamen böyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: