Gelecek Filmler ~ 127 Hours


Trainspotting gibi kült bir filmden sonra Slumdog Millionare ile Oscar’ı kucaklayan usta yönetmen Danny Boyle‘un son filmi 127 Hours, gerçek bir hikayeye dayanan öyküsüyle katıldığı festivallerde büyük ilgi gördü. Nisan 2003’te Amerikalı dağcı Aron Ralston‘un Utah’da başından geçenleri kaleme aldığı “Between a Rock And a Hard Place” adlı kitaptan uyarlanan filmde Golden Globe ödüllü oyuncu James Franco başrolde boy gösterirken, Slumdog Millionare‘nin senaristi Simon Beaufoy yine senaryoyu üstlendi.

Ralston, Utah’da Blue John kanyonunda solo bir tırmanış için geziye çıkar. Ve arkadaşlarından kimseye haber vermez. Tırmanış sırasında yarım tonluk bir kaya üzerine düşer ve sağ kolu kayanın altında kalarak ezilir ve Ralston kanyon duvarına sıkışır. O sırada yaşadıklarını “Kıpırdayamadığım için telefon da edemiyordum. Günler böyle geçti. Tek kolumla ihtiyacımı karşılamaya çalışıyordum.” şeklinde ifade eden Ralston, ailesi ve arkadaşları için bu anları kameraya çeker. 5 gün boyunca bu eziyet devam eder ve artık imkanları da tükenmeye başlar. Filmin can alıcı sahneleri de bu noktadan sonra kameraya yansır..

Kanyonun klostorofobik sınırları, Utah’ın büyük ve dramatik manzarasını tekinsizliği ve yaklaşan ölüm korkusunun heyecanı hat safhaya çıkarışı fragmandan görüldüğü kadarıyla James Franco’nun olağanüstü performansına etki eden unsurlar. Diğer taraftan Boyle’un filmografisine stünkörü bir bakışla göz attığımızda kendisini tekrar eden bir yönetmen olmadığı, hırslı ve çok yönlü bir yapıya sahip olduğu açıkca gözüküyor. 127 Hours ile de aldığı olumlu eleştiriler hep bu yönde.. Merağımızın iliştiği 127 Hours, önümüzdeki aylarda Tiglon Film dağıtımıyla Tiglon Film tarafından vizyona çıkarılacak. Bize de beklemek düşer.

Reklamlar

24 Eyl 2010 tarihinde Gelecek Filmler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: