Matando Cabos


Alejandro Lozano‘nun filmin oyuncularıyla oturup yazdığı ve yönettiği Matando Cabos’u Murat Menteş’den duyduk. Kendisi filme olağanüstü zıpkın bir film etiketini yapıştırınca izlemek de farz oldu.Filmin lokasyonu Meksika olunca aklıma suç, cinayet, Cancun ve uyuşturucu kelimeleri dolaşıp dolaşıp durdu. Bu mecradan suç – komedi filmi izlemek değişik bir tad olacaktı.

Kaleciyi yarı yolda yakalayan gol vuruşları vardır. Filmin başlangıcını tam olarak bu cümleyle açıklayabilirim. Ne bir konuya alıştırma ne bir hazırlık. Tam da Murat Menteş’in dediği gibi zıpkın gibi bir başlangıç. Herşey olağan halindeyken karmaşık bir hal alması durumu. Patronun kızına aşık bir adam, kızıyla çalışanını yatakta yakalayan sinir harbi bir patron ve bir golf topunun yapabildikleri. Kaçırılan yanlış adam, yine yanlışlıkla ve alelade bagaja tıkılan bir başka adam. Takip edilmesi zor olan olayların birbiri ardına inanılmaz gelişimi. Muhteşem bir senaryonun iki dakikada alışabileceğiniz absürd karakterleri. Ve çok daha fazlası..

Komedi / gangster alt temalı bir mafya komedisi filmi tanımlamak için en doğru yol. Bu türde daha önce izlenen çoğu filmin harmanlanmışı sanki. Pulp Fiction‘un akıl almaz diyalogları, Reservoir Dogs‘un karakter benzeşmesi, Lock, Stock And Two Smocking Barrels‘in zıpır senaryosu ve karakterleri, ve belki de In Bruges‘in olay gelişimleri. Bir sonraki sahneyi tahmin etmeye imkan yok. Birçok koldan izleyiciyi yakalıyor ve üç dakika önceki sahneyi bile unutturuyor. Bu çoğu zaman gülmekten olurken kimi zaman şaşkınlıktan da oluyor. Normal aksiyon komedilerin iki kat hızlandırılmışı gibi hissettiriyor. Bu tür filmlerde mizahi öğeler gangsterlere göre tasvir edilse de görünen karakterlerin hepsinden ayrı güzellikte bir tad almak mümkün. Ayrıca Matando Cabos‘u tüm bu saydığım çok iyi filmlerden ayıran yönü lokasyonu ve çok sıradan karakterlerin kalbur üstü performansı.

Sonuç olarak Matando Cabos, bittiğinde tatlı bir sersemlik yaştan cinsten. Gerçek olabilecek kadara absürd, gerçek olabilecek kadar fantastik. Teşekkürler Murat Menteş.

Reklamlar

04 Eyl 2010 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: