Kopps


Kopps, İsveç – Danimarka ortak yapımı enteresan senaryosuyla göze çarpan şeker tadında bir iskandinav donut’u. Ein Augenblick Freiheit (For a Moment, Freedom) da Ezgi Aşaroğlu ile birlikte izlediğim Faser Faser‘i başrolde görüyoruz. Ziyadesiyle bağımsız bir yapım olmasından ötürü başka tanıdık bir oyuncu görmemek de gayet normal. İsveç semalarında süryani ve arap çoğalımı sinemaya da etki etmiş olmalı ki yönetmen ve başrol oyuncusu Lübnan asıllı isveçliler. Yanlarına bir de babaları Jan Fares’i katmışlar. Oyuncu kadrosu tamamen ailevi bağların yansıması.

Högboträsk kasabasının polisi belki de dünyanın en rahat görevini icra eden kişilerdir. Son 10 yilda hiç işlenmeyen suç ve barışçıl yaşam kamu görevlilerinin dikkatini çekmiş olmalı ki, sırf bu nedenden ötürü karakolun kapatılması Jessica adında bir kamu görevlisi tarafından beyan edilir. İş bu beyan ile filmin seyri bir anda değişir. Müthiş sıkıcı bir kasabada en iyi işin polislik olduğu aşikar iken memurlar da derin bir endişe içine girerler. Karakolun kapatılmaması için uğraş vermeleri gerektiği fikrinde ortak karar alınır ve harekete geçilir. Olaylar gelişir..

Filmin tatlılığı ve içine alıp keyifli vakit geçirtiyor olması da; bu 4 polis memurunun kasabada suç olabilecek olayları bizzat kendilerinin gerçekleştirmesiyle tavan yapıyor. 4 polis memuru düşünün ki karakolları kapatılmasın diye suç işleyen, mekan kundaklayan ve düzmece çatışma yapan. Senaryonun güzel cilvesi ve oyuncuların olabildiğine güzel rol kesmeleri de ayrı bir güzel hani. Gayet eğlenceli ve yer yer yok artık! dedirten fantastik olay örgüsü.

hülasa; gökyüzü vardır. iskandinav sineması güzeldir.

Reklamlar

03 Ağu 2010 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 1 Yorum.

  1. Menteş’in önerdiği bi filmdi.Listede zaten :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: