A fost sau n-a fost?


A fost sau n-a fost? (12:08 East Of Bucharest) , geçen sene gezici festivalde en iyi film ödülünü alan Politist, adjectiv‘in yönetmeni Corneliu Porumboiu‘nun Cannes Golden Camera ödüllü enfes filmi. Romanya Sinemasının en iyi filmlerinden olmakla beraber doğal & durum komedisinin de en iyi örneklerinden.

Her romen filminde kesinlikle etkilerini görebileceğimiz devrim ve Çavuşesku rejimi sonrası yaşananların farklı bir mizansen ile kameraya alınması elbette ki merak ettirici unsurlardan. Balkan sinemasının kendine özgü yanlarını sonuna kadar barındıran film,  Bükreş’in doğusundaki sessiz bir köyde, bir tv tartışma programında köyümüzde acaba devrim oldu mu, olmadı mı? sorusuna yanıt arayan 3 ana karakterin üzerinden gidip kendini kabul ettirmektedir. Komediden ziyade absürd bir anlatımın oluşu, karakterlerin olabildiğine doğal halleri ve senaryonun da zekice hazırlanması bu ve benzeri filmlerden beklenir birşey iken bu saydığım unsurlar canlı yayın sırasında tavan yapmaktadır.

Gerçek hayatın ekranlara yansıyan kısmı olarak bildiğimiz durum komedisi tarzını çok da evirip çevirmeden yerel motiflerle üstüne katan A fost sau n-a fost?, çok zekice hazırlanmış bir senaryonun izlenebilirliği yüksek bir ürünü. Gerek mekanlar gerekse diyaloglarla kendinize yakın bulacağınız cinsten bir film olmakla beraber, aslında bir filmin nasıl olması gerektiği gibi olduğunu apaçık gösteriyor. Gelecek vaad eden doğu sinemasının türünde mihenk taşlarından biri olmaya kesinlikle aday..

Reklamlar

12 Tem 2010 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: