Leonera (Lion’s Den)


Yönetmen : Pablo Trapero
Oyuncular : Martina Gusman , Rodrigo Santoro, Tomas Plotinsky, Laura Garcia

Cannes 2008‘de Altın Palmiye‘ye aday olan Leonera, yönetmen Pablo Trapero‘nun uluslararası alanda sesini en çok duyurabildiği, çeşitli festivallerden de “en iyi senaryo”, “en iyi kadın oyuncu”, “en iyi görüntü yönetmeni” ödülleriyle dönmüş trajedik bir yapım. Aynı zamanda yönetmen Pablo Trajero‘nun karısı olan Martina Gusman, Julia karakterini canlandırıyor. Ona Rodrigo Santoro (Ramiro), Tomas Plotinsky (Tomas) ve Laura Garcia (Marta) eşlik ediyor.

Hapishane filmlerinden aşina olduğumuz, beynimizde yer edinen belli başlı öğeler vardır. Bu öğeler şiddet, eşcinsellik, ırkçılık vb. tanımlamalardır genellikle. Olmadı adalete, sisteme ve yönetime giydirmelerin yapıldığı dramaya yönelik görüntüler izleriz. Gerçekler tüm sadeliğiyle sunulur ve belki de filmden istediğimiz bize verilir. Ya da sonuna üç nokta koyularak belgeselvari bir yaklaşım ile yorum bize bırakılır.. Fakat Leonera, tüm bunların dışında, ortamı hapishane olmasına rağmen farklı bir pencereden bir bakışla iç burkan bir yapıda seyrediyor.

Film ilk şaşırtıcılığı açılış sekansına eğlenceli bir çocuk şarkısını koyup ardından kanlar içinde bir kadını göstererek yapıyor. Gizemli bir 10 dakikanın ardından Julia karakterini ve başından geçen olayı yavaş yavaş anlıyoruz. Julia, 25 yaşında bir üniversite öğrencisidir. Kanlar içinde uyanıp okuldan dönmesi sonrasında yerde yatan iki kişinin görünmesiyle Julia’nin cinayetten hüküm giyip hapishaneye götürülmesi bir oluyor. Film, olay hakkında herhangi bir ayrıntıya inmemesine rağmen Julia‘nin suçlu olduğuna seyirciyi inandırıyor. Fakat, olayla ilgili bir tersliğin olduğu Julia‘nın surat ifadesinde gizleniyor bir bakıma..

Kadın ve hapishane kavramlarının bir araya gelmesi bile tamamiyle bir trajik mesele iken bu konunun dallanıp budaklanmasını çeşitli zorluklar eşliğinde izlemek bile başlı başına sabır gerektiriyor. Bırakın parmaklıklar ardını, normal yaşantıda bile kadının çeşitli güçlüklere karşı çaresizliği belirli bir gerçek. Bu gerçeğin bir de hapishanede hamile bir kadının çevresinde döndüğünü izleyip hazmetmek zor bir durum olsa gerek. Tüm bu zorluklara alışmaya çalışan Julia‘nın geçmeyen zamana inat cocuğuna bağlanıp ortama uyum sağlamaya çalışması da bir umut meselesi.

Tüm bu hapishane zorluklarına yalnızlığın ve sıkılmışlığın müthiş bir görünümü de ekleniyor. Bu bağlamda eşcinselliğin ufukta gözükmesi de çok uzak bir olgu değil. Hele bir anne olabilmenin çeşitli süreçleri ve sabrı da yansıtılınca trajedi ve dramı son raddeye sevk ediyor. Kuşkusuz Pablo Trapero, bu yarı-belgesel filminde bir taraftan dramın dibine vuruyor. Fakat bunu gerçekçilik ve abartıdan uzak bir şekilde yapması filmi sağlam fikirle izleyenler için beklenilenin karşılanması anlamına geliyor. Belli kareler dahilinde gerilim ve aksiyonla beslenmiş bir film olan Leonera, sanılanın aksine bir hapishane şiddetinden uzak kadın-çocuk-annelik paralelinde umutlu bir özgürlük anlatımı. Çok çok iyi bir film olmamasına rağmen hem yönetmen hem de ülke sineması için sağlıklı bir duruş niteliğinde.

Reklamlar

03 May 2010 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 6 Yorum.

  1. sen bu filmleri ne ara izliyosun allasen?

  2. Daha önce izlemiştim, taslaktaydı (:

  3. Birde” ben şu filmi izledim ama değmedi berbattı ” yorumlarından bekliyoruzzz

  4. Seçerek izliyorum ben. :D

  1. Geri bildirim: Gelecek Filmler ~ Carancho « Buzdan Hayaller

  2. Geri bildirim: Carancho « izlandik.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: