California Dreamin’ (Nesfarsit ~ Endless)Yönetmen : Cristian Nemescu
Oyuncular : Razvan Vasilescu, Maria Dinulescu, Armand Assante

California Dreamin’, genç Romen yönetmen Cristian Nemescu‘nun ne yazık ki ilk ve son uzun metrajlı filmi. Bunun nedeni, yönetmenin bu filmi çekerken elim bir trafik kazasında hayatını kaybetmesidir. Film, tam da onun bıraktığı yerden sonuca ulaştırılmış, Romence’de “sonsuza dek” anlamına gelen “Nesfarsit” ile de ona ithaf edilmiştir. “Yönetmen Cristian Nemescu,25 Ağustos 2006 tarihinde bir trafik kazasında hayatını kaybetti. İzlemek üzere olduğunuz bu filmi,tam o gün bıraktığı şekilde izleyeceksiniz.” ibaresiyle başlayan film hem bu açıdan hem de belkide en iyi dönemlerini yaşayan Romen Sineması açısından apayrı bir yerde..

2.Dünya savaşının tam ortasında ’44 Romanyasında, bir evin radyosundan gelen “İngiliz ve Amerikan Orduları hala Romanya’yı bombalamakla meşguller. Amaçları, hükümetin Almanya’nın müttefiki olarak kalma konusundaki kararlılığını yıkmaktır.” sesini siyah-beyaz görüntüler eşliğinde açılış sekansına yerleştiren film, epizodik yapısıyla Çavuşesku rejiminin etkisinden hala kurtulamayan milenyum Romanya’sında yaşanan bir olayı gündemine alarak devam ediyor.

Nato kuvvetlerinin Yugoslavya‘ya müdahalesi için kullanılmak üzere bölgeye Amerikan askerleri eşliğinde gönderilen mühimmat yüklü vagonun Capalnita köyünde huysuz bir istasyon görevlisi tarafından gümrük belgeleri yok diye durdurulmasıyla başlayan biraz trajikomik,biraz düşündürücü olaylar ; araya serpiştirilen birinci dereceden eleştiriler ve  filmin sonuyla bağdaştırılası hafif aşk dozunun da girmesiyle farklı hal alıyor. Film, izleyiciyi birçok farklı koldan kendine çekip konuya sadık kalmalarını yeğlemesine rağmen sahnelerin zaman zaman uzuyor olması devamlı şekilde adapte olmayı zayıflatıyor. Bu bakımdan daha önce Nunta Muta‘da söylemiş olduğum hemencecik filme alışıyor olma hadisesi gerçekleşmiyor bu filmde.

All the leaves are brown
And the sky is grey
I’ve been for a walk
On a winter’s day..

California Dreaming ~ Mammas And The Pappas

Tüm bu konu hengamesinin arasında başta Amerika olmak üzere diğer işgalci ülkeler ve Romanya‘nın Çavuşesku‘suna cesurca yapıştırılan eleştiriler birincil merkez konuya sevk eder derecede. Buna Romanya halkının yaşlısından gencine teslimiyetçi ve özenti yaklaşımına hafiften değinilmeleri de katarsak filmin genel yapısıyla sosyo-politik alana kaydığını söyleyebiliriz. Hala işgal psikolojisinden ve komünist rejimin bıraktığı derin yaralardan kurtulamayan bir halkın ne yapacağını bilmez bir halde sergiledikleri pekala anlaşılabilir trajikomik davranışların çok güzel yansıtılabilmiş olması ve baba karakterinin baştan sonra geçmişinden kurtulamamış olmasının davranışlarına olan etkisi tam da bu sıralarda devreye girince filmin sosyo-politik havasına bir de hümanist bir yaklaşım ekleniyor.

Özünde anlatmak istedigini karakterlerin kalburüstü performanslarıyla ve tüm insancıl duyguların da desteğiyle anlatan bir film olan California Dreamin’ üzerine düşünüldüğünde etkileyici bir film oluyor çıkıyor.  Amerika‘nın 3.dünya ülkelerine neler yapılabileceğini gösterebiliyor olması bile benim nazarımda övgüyü hakediyor. Güzel ve anlamlı bir son. California Dreaming eşliğinde. İzlenesi,dinlenesi…

Reklamlar

11 Nis 2010 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. Yorum yapın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: