Brudguminn (White Night Wedding)Yönetmen : Baltasar Kormakur
Oyuncular : Hilmir Snær Guðnason, Margrét Vilhjálmsdóttir, Laufey Elíasdóttir

İzlanda‘nın geçen seneki Oscar adayı ve yerelde en çok izlenen filmi Brudguminn (White Night Wedding), Baltasar Kormakur‘un 5.filmi şu ana dek. 101 Reykjavik ile başladığı yönetmenlik macerasına Hafið, A Little Trip To Heaven, Myrin ile devam edip  Brudguminn ile sürdüren Baltasar Kormakur çok yakından takip ettiğim İzlanda sinemasının en iyi yönetmenidir bana göre. O soğuk topraklardaki tüm sıkılmışlığın,durağanlığın arasından sinemayı dezavantajları olmasına rağmen bu denli güzel yansıtabiliyor olması takdire şayan.

Brudguminn, büyük kentten (her ne kadar izlanda’nin en büyük kenti de çok ufak olsa da) Jon – Anna çiftinin evliliklerini yola koymak için yine izlanda’nin 5-10 ev bulunan gayet sakin ve muhteşem bir adasına yerleşmelerinden sonra yaşanan trajikomik olayları anlatıyor. Tüm bu olaylar paralel şekilde gerçekleşen flashback’lerle destekleniyor ve bir evliliğin bitişine tanık olurken, diğerinin başlangıcına şahit oluyoruz. Kısacası bir adamın tüm bu sıkılmışlık hengameleri arasında duyguları ve iki ayrı yaşamı arasında gidiş gelişini izliyoruz.

İskandinav sinemasında filmlerde ön plana çıkan en önemli şey genellikle doğal oyunculuklardır. İzleyiciye aktarılmak istenen esas konu bir cümle üzerinden dallanıp budaklanır. Yalnız dallanıp budaklanan bu konuda söylemiş olduğum o doğal oyunculuğun önemi çok büyük. Baltasar Kormakur’un hakkı var, oyuncu seçimi konusunda ne kadar titiz ve isabetli davrandığı açık. Sadece Brudguminn’de değil diğer filmlerinde de aynı durum var. Oyuncular hem filmin havasını, hem de lokasyonun havasını gayet iyi yansıtıyorlar. Yan karakterler Kusturica filmlerinden fırlamış gibi gözükse de, rahatlıkları ve soğuk ülkenin sıcak vatandaşları çizgisini korumaları filmi daha bir leziz yapiyor.

“Eğer 10 dakikadan fazla mutlu kalabiliyorsanız, aptalsınız demektir..”

Aslında filmin güzel olmasının bir diğer sebebi ; oyunculukların yanında, bahsetmiş olduğum o birkaç cümlenin müthiş bir görüntü yönetimi eşliğinde kurguya tüm film dahilinde yayılıyor olmasıydı. Hayatını mutlu ya da mutsuz bir şekilde geçiriyor olsa da her insanın belki de farketmediği bir döngünün içinde olduğunu gösteriyor. Filmde, insanoğlunun geçici mutluluğuna  Eğer 10 dakikadan fazla mutlu kalabiliyorsanız, aptalsınız demektir” sözüyle yapılan gönderme, aldatılma olgusu baş göstermesine rağmen aldatana bile hak veriliyor oluşu gerek ironik şekilde gerekse doğrudan trajikomikliğe işaret.  Son söz olarak Brudguminn, ingiliz kara komedilerine taş çıkartırcasına kurgusuyla, dram ve mizah arasında gidip gelen atmosferiyle ve tabii ki müthiş İzlanda görüntüleriyle izlenmeye değer bir film.

“Hayatta doğru veya yanlış, iyi veya kötü yoktur; yalnızca karmaşıklık vardır..”

Reklamlar

28 Mar 2010 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 3 Yorum.

  1. Afişini sevdim.izlerim:P

  2. bak bak,izlanda’ya asik ol sende :D

  3. İlgi çekici bir afiş gerçekten

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: