29. İstanbul Film Festivali


Bu yıl 29. su düzenlenecek olan Uluslar Arası İstanbul Film Festivali’nin programı dün açıklandı. Dün akşam yayınlanan programa göre, bu yıl festivalin açılış filmi Radu Mihailean’un  2010 César En İyi Müzik ödülünü alan filmi Le Concert – Paris’te Son Konser olacak. Kapanış filmi ise, ünlü yönetmen Oliver Stone‘un “Borsa: Para Asla Uyumaz” isimli filmi.

Program ana başlıkları ise aşağıdaki gibi;

* Uluslararası Yarışma bölümünde bu yıl 11 film Altın Lale için yarışıyor. Bu yıldan itibaren Altın Lale ödülü Şakir Eczacıbaşı anısına verilecek. Sinemada İnsan Hakları Yarışması bölümünde jüri başkanlığını geçtiğimiz yıl “Kırmızı Adamların Toprağı” filmiyle kazanan Marco Bechis‘in yaptığı bu yarışmada ödül Avrupa Konseyi ve Eurimages işbirliğiyle verilecek. Bu alanda da 11 film yarışıyor.

* Türk Sineması 2009 – 2010 bölümünde gösterimler 5 ana başlık altında yapılacak. Ulusal Yarışma, Yarışma Dışı, Özel GösterimYeni Türk Sineması, Belgeseller. Sinema Onur Ödülleri adlı bölümde bu yıl bu ödüller yönetmen Feyzi Tuna, oyuncu Kadir İnanır ve kurgucu Mevlüt Koçak‘a verilecek 2 Nisan’da yapılacak açılış töreninde.

* Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden adlı bölümde Atıf Yılmaz’ın ünlü filmi “Selvi Boylum Al Yazmalım“, restore edilmesinin ardından gösterilecek. Akbank Galaları bölümünde bu sene 9 filmin galası yapılacak. Bu filmler şu şekilde; Ayrılık (Dies Fremde), Greenberg, Bay Hiçkimse, Büyük Hata, Julie & Julia, Tek Başına Bir Adam, Kontrol Limitleri, Ben ve Orson Welles, Savaş Sırasında Yaşam.

* Yıllara Meydan Okuyanlar

* Genç Ustalar kategorisinde ilk yada ikinci filmleriyle dünya sinemasına farklı bir bakış getiren genç ustaların filmleri gösterilecek. * Antidepresan : Festivalin Yenilerinden. Bu yıl Komedi Filmleri için bu bölümde gösterimler yapılacak. Adı üstünde; “Antidepresan”.. NTV Belgesel Kuşağı kategorisinde pek çok farklı konuda pek çok farklı ülkeden belgesel filmler var… Bu yıl 18 farklı belgesel film gösterilecek, ve bunlardan biri Oscar içinde yarışmış olan “Amerika’nın En Tehlikeli Adamı

* Mayınlı Bölge : Zorlayıcı – Deneysel filmler mayınlı bölgede. LG ile Geceyarısı Çılgınlığı kategorisinde festival boyunca cuma ve cumartesi geceleri 24.00’te 3 farklı filmin gösterimi yapılacak. Canlandırma Sineması : Estonya bölümünde ise Estonya’dan canlandırma sinemasının değişik örnekleri gösterilecek. Çocuk Mönüsü kategorisi ise Dünya festivallerinden çocuklara yönelik filmlerin gösterileceği bölüm olarak gözümüze çarpıyor.

* İyi Bir Başlangıç : 30 Yılın En İyi İlk Filmleri bölümünde gösterilecek filmler SİYAD üyeleri tarafından seçildi. İstanbul : İçeriden ve Dışarıdan bölümü İstanbul’un 2010 Avrupa Kültürkenti olması sebebiyle, İstanbul’da geçen yada İstanbul’u konu edinen Türk ve Yabancı filmler gösterilecek. Büyüleyici İsyancılar: Ortadağu ve Kuzey Afrika’dan Bağımsız Sinemacılar Seçkis bölümünde küratörlüğünü Rasha Saltı‘nın yaptığı bu bölüm İstanbul Film Festivali ve New York merkezli uluslararası sanat kurumu ArteEast tarafından birlikte düzenleniyor.

* Şair, Vakanüvis ve İsyancı: Elia Suleiman : Filistinli yönetmen Elıa Suleıman‘ın tüm filmleri bu bölümde gösterilecek, kendisi de festivalin konuğu olacak. Joseph Losey: Sınıf ve Güç bölümünde yönetmen Joseph Losey‘in gösterilecek filmlerini sinema yazarı Fatih Özgüven seçti. Anılarına bölümünde geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Eric Rohmer, Zeki Ökten, Ahmet Uluçay ve Halit Refiğ‘in birer filmi gösterilecek.

Festival biletleri 20 Mart’tan itibaren satışta, detaylar ise burada.
Yan etkinliklerle ilgili bilgiye ise buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

10 Mar 2010 tarihinde Sinema Haberleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. Selvi Boylum Al Yazmalım, tüm zamanların favorisi …

    Bu arada son dakikada beraberliği kurtarmışız, pehhh

  2. Öyle (: 100 kere izlense yok denilmeyecek cinsten.
    Hiç sormayın, sevinsem mi üzülsem mi bilemedim (:
    Ama olsun çok kötü oynasak da yenilmemek iyiydi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: