Uzak İhtimalYönetmen : Mahmut Fazıl Coşkun
Oyuncular : Nadir Sarıbacak, Görkem Yeltan, Ersan Uysal

Sinemada izleyemediğim için üzüldüğüm nadir filmlerdendir Uzak Ihtimal. Film çıkmadan daha aylar öncesinden senaryonun arkasında Meksika Sınırı’nın direklerinden Tarık Tufan ve İsmail Kılıçarslan‘ın oluşu merak katsayımı hayli yükseltmişti. Müzmin hastalıklarım yüzünden izleyemedim sinemada. Geçenlerde DVD’si D&R rafları şenlendirdi.  Hemen internetten temin ederek izledim ve düşündüklerim şöyle ki ;

Film, kabataslak bakınca çok basit bir anlatım ve olaylar silsilesinden gerçekleşeceğe benziyor aslında. Başlangıçla beraber dünyaya gelişi çok da güzel olmayan bir çocuğun çok da güzel sonla bitmeyecek hikayesini anlıyoruz. Bu noktada klişeden pek de kopamasa da yılmıyoruz. Daha sonra İstanbul’un sıkılmışlığı ve durgunluğunun belirmesiyle karakterleri tanımaya başlıyoruz. Musa, Ankara Beypazarı’nda İmam Hatip okumuş, açık öğretimden ilahiyat okuyan ve genç yaşında Tophane’de müezzinlik yapmaya başlayacak olan naif biridir. Günün 5 vakti yapması farz olan şeylerin ekseninde ve bir o kadar da İstanbul’un o ilk sekansta gün yüzüne çıkarılan sıkılmışlığının kendisine yansımasıyla hayatına devam etmektedir.

Bu noktadan sonra karşımıza pek gizemli görüntüsüyle belli ki annesine bakmakta olan, yardımsever ama konuşmayı bilmiyormuşcasına beliren bir kız çıkar. Ismi ise Clara. Artık anlıyoruz ve merak ediyoruz ki kadrajlar nasıl olacak ta birbirlerinin hayatlarının kesişmelerini resmedecek. Hele ki yürümesi bile bir kural ve intizam dahilinde olan biriyle kendisine bile bakmakta zorluk çeken bir utangaç portenin olması soruyu daha da zorlaştırıyor.

“Eşsiz bir yaratıcılıkla karşı karşıyayız. Bu, sadeliğin zaferi…nefes ve nefes, anbean merakımızı canlı tutan, her karesinde tutarlılığını koruyan olağandışı bir film”

38.ULUSLARARASI ROTTERDAM FİLM FESTİVALİ FİLM JÜRİSİ

Öyle ki; zorlukların filmi Uzak Ihtimal. Ilk görüşte meşakatin tavan yaptığı film Uzak Ihtimal. Hazmetmesi kolay gibi gözükse de boğazı düğümler cinsten, sadelik ve samimiyetin kol gezdiği, istanbul’a perspektif ama farklı noktalardan bakabilmenin filmi Uzak İhtimal. Duyguların sadece kendine karşı dışa vurumu tertemiz tabakları tekrar tekrar durulayıp silmek olan, liseli aşıkların uzaktan uzaktan yar yolu gözlemesi gibi, tesadüfi karşılaşmalar ayarlamak gibi, camide kilise tesbihi çekmek gibi..

Zor olan herşeyin sadelik ve samimiyet çerçevesinde araya da hafif mizahi nüanslar katarak anlatılmış, iç mekan çekimlerinin anlamlı ve bir o kadar da güzel olduğu (kamera arada sallanmasaymış iyi olurmuş) , bedensel olarak yormasa da zihinsel olarak yorgunluğun nirvanasına ulaştıran, çay kadar içimizi ısıtan bir yapım olmuş Uzak Ihtimal.

Oyunculuklara da bir parantez açacak olursam, Nadir Sarıbacak‘ın filmi alıp götürdüğü aşikar. Karakter oturtması çok iyi yapılmış. Aynı şekilde Görkem Yeltan‘ın da hele hele o yürüyüşünü de hesaba katarsak çıtayı yükselttiğini söyleyebilirim.*

Imkansızlıkları ve eksik kalmışlıkları çay,peynir,simit, gerçekçi Istanbul görüntüleri ve hafif Bukowski eşliğinde tabanında tespih gibi apayrı taneleri bir arada tutan sevgiyi barındırarak derinden etkiledi Uzak Ihtimal. Adı Uzak ihtimal olan ama başarısı hiç de o kadar uzak olmayan filmin emeği geçenlerine selam ederim.

* Bu film için “hiç konuşulmadı,çok sessizdi” eleştirisi yapanlara “siz hiç Musa’nın mimiklerini gördünüz mü?” diyesim geliyor.

Reklamlar

08 Şub 2010 tarihinde Film Kritikleri içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 4 Yorum.

 1. Enfes yorumlamışsın filmi canım.Bir kez daha izledim vallahi.

 2. Estagfurullah canım, bende izledim valla :)

 3. Aldım bende filmi bugün izleyeceğim.

  Gerçi dvd’de şunlar yer alıyor buna sıra gelir mi bilmem ama ;

  Pazar – Bir Ticaret Masalı
  Uzak İhtimal
  An Education
  The Road
  Sin Nombre

 4. Hepsi de sağlammış :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: