Merakla Beklenenler #5 – Büşra


(Tiklayinca büyür ki.)

Mine Kılıç (Büşra), Tayanç Ayaydın (Yaman), Çiğdem Batur (Alara), Coşku Cem Akkaya’nın (Ferit) başrolleri paylaştığı filmin yönetmeni Alper Çağlar. BÜŞRA, Alper Çağlar’ın ilk uzun metrajı olmasının yanında, usta çizer Bahadır Boysal’ın aynı adlı çizgi kahramanının sinema uyarlaması. BÜŞRA’nın senaryosu da Çağlar-Boysal ikilisine ait. Filmin yapımcılığını ise Alper Akman üstleniyor. Filmde ayrıca Kaan Urgancıoğlu da sürpriz bir rolde karşımıza çıkıyor… Büşra, 19 Mart 2010′da UIP Filmcilik dağıtımıyla Akare Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Konusuna değinecek olursak..

Usta çizer Bahadır Boysal’ın aynı adlı çizgi kahramanının sinema uyarlaması Büşra ’nın hikayesi; dört yalnız insanın, dört farklı bakış açısının ve dört trajik öykünün düğümlenmesiyle vücuda geliyor.

Fiyaskoya dönüşen türban defilelerinden, gençlerin çılgınca eğlendiği maskeli balolara, ara sokaklardan mahalle kavgalarına kadar İstanbul’un en güzel ve en kirli yerlerinin varolduğu, sevginin, baskının ve en önemlisi yalnızlığın sorgulandığı bir dram Büşra. Türkiye’nin ve Türklerin birbirlerini kırmaya ve birbirlerinden uzaklaşmaya meyilli olduğu bir dönemde, en insancıl ve doğal duyguların imkansız mücadelesi.

Sonunda ortaya çıkan kaçınılmaz trajedi ise, yaşadıkları toplumun en üzücü gerçeğini onlara mutlak bir biçimde anlatacak: Hoşgörü olmayan toplumlarda, insanlar yalnızlığa mahkumdur.

“Hoşgörü olmayan toplumlarda, insanlar yalnızlığa mahkumdur.” sözü ve yeni bir bakış açısıyla yani bir çizgi roman uyarlaması olması meraklanmama yetti :) Hayli dokunaklı ve ilgi çekici konusuyla çok konuşulacağı da yazılıyor. İnceden inceye verilecek olan mesajlar ve bunların sonucunda çıkacak tartışmaların olacağı, iyi bir tanıtımla iyi bir izleyici çekeceğini tahmin ediyorum.

Şu ana dek bir uyarlama ve kesişen hayatlar ile ilgili izlediğim çoğu filmi beğendim. Hatta bu film bana hatırı sayılır derecede beğendiğim “11.14”‘ü hatırlattı. O tarzda olacağa benziyor. Konusunu da buna katacak olursak tadından yenmez diyorum..

* Üstteki resim ve afiş harika. :)

Bekliyoruz..

Reklamlar

22 Ara 2009 tarihinde Gelecek Filmler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. klişelerden uzak olması dileğiyle deyip bekleyip görücez diyorum.Birde 11:14’ü ben de çok beğenmiştim kuzu , sevindim seninle aynı fikirde olduğuma:O

    • 11.14 harikaydı.
      Daha önce 11.14 gibi kesişen olayların yaşandığı filmler izlemiştim ama hiç biri onun kadar kusursuz olayları bağlamamıştı :D

      İnşallah bu da öyle olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: