Snijeg ~ Pazar Kanal 24’de


24 Tv‘nin Tematik Film Kuşağı müthiş filmlerle karşımıza çıkıyor çoğu zaman. Bu hafta Pazar günü de yine öyle bir filmle karşımızda.

Hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini Aida Begic’in yaptığı “Kar (Snijeg)”, bir kadın yönetmenin Bosna savaşından sonra savaşın kadınlar ve çocuklar üzerinde bıraktığı korkunç etkilerini ve verdikleri yaşama mücadelesini zengin sinema dili ile çarpıcı bir şekilde beyaz perdeye yansıtabilen en gerçekçi yapıtlardan bir tanesidir.

Snijeg sinema otoriteleri tarafından övgüyle karşılanmış, 1997 de Bosna’da yaşanmış bu tüyler ürperten insanlık dramını yönetmenin sakin ve mesafeli yaklaşımıyla izleyiciye aktarabilmiş, sadelik içerisinde trajedi, hüzün ve yaşama gücünü usta bir komposizyonla yoğurarak Aida Begic’in ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğiyle de sinema tarihinde yerini almıştır.

Pek çok festivalden ödüllerle dönen film, Cannes Film Festivali‘nde de Grand Prix Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü‘ne layık görülmüş, savaş ve katliamlardan arta kalan kadın ve çocukların yaşadıkları travmayı gerçekçi bir bakış açısıyla savaşın gölgesinden gün ışığına çıkarmayı başarmıştır.

Konusu

Altı kadın, bir büyükbaba, dört kız ve bir oğlan çocuğu savaşın harap ettiği, dış dünyayla bağlantısı neredeyse kesilmiş bir köy olan Slavno’da yaşarlar. Savaşta tüm aileleri ve arkadaşları ve hatta çocukları bile öldürülmüş ancak cesetleri bile bulunamamıştır. Yaklaşan kış ve yılın ilk karı, köyün dünya ile ilişkisini tamamen kesip, yaşamlarını tehdit eder hale gelebilir… Dirayetli ve inatçı genç bir kadın olan Alma hayata kalabileceklerine inanmaktadır. Köye yakın terk edilmiş karayolunun kenarında erik reçeli, meyve ve sebze satarak, yoksulluklarına bir çıkış yolu aramaktadır. Reçel ve turşu yüklü el arabalarına bir kamyonun çarpması sonucu Alma ve köyden bir arkadaşı, Alma ile aynı köyden olan kamyon şoförü genç bir adamla tanışırlar. Bütün yaz ürünlerini uygun bir fiyata satabileceklerini söyleyerek adamı ikna ederler. Söz verdiği tarihte adamın gelmeyişi Alma’yı ciddi bir hayal kırıklığına uğratır. Bir gün Slavno’ya iki işadamı ziyarete gelirler. Köyün ahalisine ayrılmaları için para teklif ederler. Köylüler ne yapmaları gerektiği konusunda ikilemde kalırlar çünkü öneriyi kabul ederlerse hayatları kurtulacaktır fakat tüm geçmişlerini geride bırakmakta kolay değildir. Ani bir fırtına ile Slavno’da mahsur kalan işadamları, beklediklerinden daha büyük bir problemle -gerçeklerle- yüzleşmek zorunda kalırlar.

24 Tv Tematik Film Kuşağını takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Snijeg (Snow – Kar) Bu pazar Saat 21.oo’de.

18 Ara 2009 tarihinde Dizi & TV içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. ben bir dergide okumuştum bu filmle ilgili bir yorum daha doğrusu bir yazı.çok izlemek istemiştim ya ama bulamadım.Kaçırmamam lazım.sağol kuzum bitanesin her zamanki gibi:p

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: