Merakla Beklenenler #3 ~ Un Prophète


Un Prophète (Peygamber)

Ilk olarak Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye‘ye aday gösterildiğinde dikkatimi çekmişti.  Fakat daha sonra unutmuştum.. Ta ki film ve yönetmeni hakkında çıkan haberlere kadar. Bu noktadan sonra film, gerek konusuyle gerekse çıkarmış olduğu tartışmalarla ilgimi çekti.

Filmin yönetmen koltuğunda Jacques Audiard oturuyor. Daha önce bu film gibi dikkat çekimi yapımlarda bulunmayan yönetmen Un Prophete için Tahar Rahim ve daha önce Le scaphandre et le papillon‘da gördüğüm 60 yaşındaki Niels Arestrup‘u başrol oyuncuları olarak seçmiş.

Film; bir arap gencinin Fransa‘da hapishaneye girdikten sonra hızla bir mafya babasına dönüşümünü anlatıyor. Fransa’yı kalın yazmamın sebebi de filmin ülkede birçok tartışmaya sebep olmasını sağlayan sebep aslında. Biraz araştırdıktan sonra Fransa’da hapishane ve koşulları hakkında konuşmanın yasak olduğunu öğrendim. Zaten birçok konuda enteresan ve arızalı tipler olarak nefretimi çeken Fransa halkı, gerçekleri daha doğrusu kendi gerçeklerini görme konusunda oldukça rahatsız. Yalnız ABD’de bu filmden rahatsız olmuş olacak ki yasaklamışlar galiba..

Cannes‘taki adaylık ve kazandığı ödüllerden sonra girdiği tüm festivallerde ses getirmiş bir film olan Un Prophete, bu sene bazı önemli festivallerde Michael Haneke‘nin Das Weisse Band (The White Robbin)‘ ının arkasında kalmış olsa da daha 2 gün önce 6 dalda aday olduğu 22.Avrupa Film Ödülleri‘nde önemli ödüllere layık görüldü. Festivalin ödüllerine şuradan bakabilirsiniz.

Filmin bu kadar tartışılıyor olması beni daha da meraklandırıyor açıkcası. Nasıl olsa “yasak olan çekicidir” felsefesi hepimizde çokca vardır. Aslında uzunca bir süredir film elimde fakat hala çevrilmiş bir altyazısı yok. Bu dilsizlik ne kötü :) Neyse, bir kahraman çevirse de daha fazla merak içinde yüzüyor olmasak..

Son olarak fragmanı paslayıp, toz olayım.. Benimle beraber merak etmek isteyen ?

14 Ara 2009 tarihinde Gelecek Filmler içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: